Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Historie plemene

Historie plemene...

                                                                                                                                                      

                                                                    

   Pár slov o plemeni                     image

 

Shih-tzu patří do skupiny společenských psů. Má laskavou a přítulnou povahu. Je to malý pes s velkým srdcem. Svého pána nadevše miluje, i když ne vždy jej na slovo poslechne. Má svoji hrdost a sebevědomí. Je veselý, přátelský a hravý.Pro svoji povahu a vzrůst může být chován v každém bytě.

 Shih-tzu je oblíben nejen pro svoji povahu, ale i proto, že je velmi atraktivní. Na první pohled upoutá jeho dlouhá a splývavá srst.Pokud chceme zachovat jeho typický vzhled, je nutná každodenní pravidelná péče.

Shih-tzu je charakterem hrdý pes, miluje vyrovnanost, na druhé straně je velice citlivý, dokáže se vžít do nálad svých blízkých.Umí se stejným dílem radovat, ale i sdílet smutek. Těžce snáší hrubé zacházení.      Shih-tzu bylo prakticky od počátku chováno jen pro potěšení lidem, jako věrný  společník a kamarád, proto je pro něj velmi důležitý stálý kontakt s člověkem. Je inteligentní a chápavý, lásku potřebuje dostávat a umí ji měrou vrchovatou rozdávat. Toto úžasné plemeno má svůj standard a svoji zajímavou historii.                                                

                                                                           

                                                                          image

Historie plemene

 

Kořeny historie Shih-tzu sahají hluboko k počátkům našeho letopisu. Jeho původ je stejně záhadný jako původ většiny asijských plemen. Je řazen do skupiny „čínských psů“. Je známo, že plemeno Shih-tzu bylo chováno a cílevědomě kříženo po několik století.

Pradávná historie říká, že pravá země původu je Tibet. Předkové Shih-tzu byli chováni v chrámech a klášterech. Kontakt mezi Tibetem a Čínou se přibližně v 8.stol.,díky náboženskému propojení, prohloubil, což mělo vliv i na chov a rozšíření těchto psů. Přesvědčení o posvátnosti tibetských „lvích psů“, ve kterých údajně dále přežívají duše zemřelých mnichů a kněží, bylo svého času velice rozšířené. Posvátnost dokazují i sochy se zřetelnou podobou lvího psa nebo přímo lvů, který je symbolem ve světě buddhismu, z mědi nebo kamene umístěné před vchody chrámů a synagog, jako strážci či hlídači.

Existuje množství pohádek a legend, souvisejících se lvím psem.

Od roku 1300 tyto psy lidé běžně chovali ve svých domovech. V roce 1908 Jeho Svatost dalajlama  daroval císařovně vdově Cch´-si, kerá v té době držela přes stovku pekinézů, několik psů. Ti byli popisováni jako podobní lvím psům“ vídaným v Pekingu. Císařovna je nazvala ši-tzu kou.

Po její smrti byli psi prodáni nejrůznějším zájemcům.

První oficiální záznamy o importu lvích psů do Evropy pocházejí z roku 1901. Tito psi se nacházeli v Anglii, ale během první světové války všichni, bez zanechání potomků, vymřeli. Další přišli do Anglie až po druhé světové válce.

V plemenné knize ČR je jako první zapsaná fena Chanell vom Tadsch Mahal, narozená v roce 1978 v majetku paní Katky Štroblové- CH Sluneční svit, druhé místo zaujímá dcera Chanell a Urmella vom Heydpark-Alice Sluneční svit. Dovezená fena Andromeda di Casa Corsini dala CHS pana Vojtěcha Vinčárka Krása Moravy život vrhu štěňat, jejichž otcem byl Eĺal vom Tschomo Lungma. Dalšími dovezenými byla fena Etana Chicatita z Belgie a pes Berril Le petit Joujou z tehdejší NSR. Po tomto psovi byly 2 vrhy v CHS Sluneční svit a Krása Moravy. Dovozy z Rakouska, NSR a NDR rozšířily chovnou základnu. Chovatelský klub vznikl v listopadu 1984.

 

                                           

                                               image           image        image                                      

 

 

TOPlist